Korona Virüs (Covid19) ve Çocuklara Olan Etkileri

Korona Virüs (Covid19) ve Çocuklara Olan Etkileri

Koronavirüs (Covid19) ve pandemi süreci, hepimizi olduğu gibi 0-5 yaş aralığındaki küçük çocukları da doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilir. Hastalanmanın ötesinde, pek çok küçük çocuğun sosyal, duygusal veya zihinsel sağlığı pandemiden etkilenmiştir. Bu süreçte karşılaşılan travmanın yaşamları boyunca uzun vadeli sonuçları olabilir bu yüzden çocuklarımızı sadece virüsten korumakla kalmamalı aynı zamanda bu süreçle baş edebilmeleri için çeşitli yöntemler denemeliyiz.


Korkuyu ve Stresi Tanıyın 
Evdeki ebeveynler ve aile üyeleri endişeli veya stresli olduklarında çok küçük çocuklar (0-2 yaş) dahi duygusal olarak bunu hissedebilirler ve bu konuda sıkıntı yaşayabilirler. 3-5 yaş arası çocuklar, COVID-19 sebebi ile hastalanmaktan veya sevdiklerinin hastalanmasından endişe edebilir. Aşırı endişe veya üzüntü, sağlıksız yeme veya uyku alışkanlıkları, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü küçük çocuklarda stresin bazı belirtileridir. Ebeveynler oyun yoluyla olumlu başa çıkmayı destekleyebilir ve duygular hakkında konuşabilirler. Örneğin, oyunlar sırasında oyuncakları çocuklarınızın görmek isteyip göremediği aile üyeleri, arkadaşları, yuva öğretmenleri gibi kişiler olarak adlandırıp onları ne kadar özlediklerini ve onlarla olmak için bu sürecin geçmesini beklediklerini ifade edebilirsiniz. Bu şekilde çocuklar da duygularını dışa vurmuş olup kendilerini biraz olsun rahatlatabilirler. Oyunlar aynı şekilde Covid19 tedbirlerini öğretmek için de çok etkili bir yöntemdir. El yıkama düzenini, maske takma gerekliliğini ve sosyal mesafe kurallarını aynı şekilde oyuncak bebekler ve diğer oyuncaklar üzerinden gösterip çocuklar için daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu değişiklikleri eğlenceli ve yeni bir aile rutininin parçası haline getirin.


Çocukların Sosyal Olarak Bağlantıda Kalmalarına Yardımcı Olun
Telefon veya görüntülü sohbetler aracılığıyla arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın. Ziyaret edemeyecekleri aile üyelerine kartlar veya mektuplar yazın. Böylelikle çocuklarınız kendilerini izole ve yalnız hissetmezler.

 

Kids’Bilgili Kategoriler
Başa Dön

© Copyright 2020 Kids A More İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi