Depremde Çocukları Güvende Tutmak İçin 7 İpucu

Depremde Çocukları Güvende Tutmak İçin 7 İpucu

1: Çocuklarınızla depremler hakkında konuşun.
Basit, yaşına uygun kelimeler kullanarak çocuğunuza neler olabileceğini açıklayın. Bir tahliye planı ve toplantı yeri ile birlikte tüm aile için bir acil durum planı hazırlayın ve onların güvenliğinin en büyük önceliğiniz olduğunu vurgulayın. Acil durum çantanızı hazırlarken onları da bu sürece dahil edin ve çantadaki eşyaların hangi durumlarda nasıl kullanılacağını onlara anlatın.


2: Evinizde güvenli yerler bulun.
Evinizdeki depremde en güvenli yeri belirleyin ve çocuklarınıza deprem hissederlerse hemen oraya gitmelerini söyleyin aynı şekilde orada nasıl kendilerini korumaları gerektiğini de anlatın. Evinizin içinde en güvenli yer pencere olmayan kısımlardır. Mümkünse, ağır bir masa gibi sağlam bir şeyin altına saklanabilirsiniz. Fakat bunu yaparken masanın hasar alması halinde size daha büyük bir zarar vermeyeceğinden emin olun. 


3: Deprem tatbikatları yapın.
Tahliye planınızı oluşturduktan ve çocuklarınızla bunun hakkında konuştuktan sonra, pratik yapma zamanı. Deprem tatbikatları yapmak, çocukların deprem sırasında ne yapacaklarını ve nasıl güvende kalacaklarını anlamalarına yardımcı olacaktır.


4: Çocuğunuzun okul veya kreş acil durum planlarını öğrenin.
Çocuğunuzun okulunun, acil durum planlarının depremleri nasıl ele aldığını öğrenin. Tahliye prosedürlerinin neler olduğunu öğrenin. Aynı şekilde çocuğunuzun gittiği okulun bina sağlamlık durumunun ne olduğunu ve depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmeniz de faydalı olacaktır. 


5: İletişim bilgilerini güncel tutun.
Çocuğunuzun okul iletişim bilgilerini güncel tutun, böylelikle bir deprem meydana gelirse, çocuğunuzu oradan alabilmek ve acil durumlarda bilgilendirilmek için sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda size ulaşamadıkları takdirde çocuğunuzu alabilecek yakınlarınızın da bilgilerinin güncel olduğuna emin olun. Doğal afetler yaşandığında iletişim ağlarında sorun yaşana biliniyor veya ulaşım zorluğu ortaya çıkabiliyor bu gibi durumlar için B planınızın olması her zaman daha iyidir. 


Depremin ardından

6: Çocukları iyileşmeye dahil edin.

Depremden sonra, güvenliyse çocukları temizlik faaliyetlerine dahil edin. Evin normale dönmeye başladığını izlemek ve yapacak bir iş olması çocuklar için rahatlatıcıdır.

7: Çocukları dinleyin.
Çocuğunuzu korku, kaygı veya öfke duygularını ifade etmeye teşvik edin. Dikkatlice dinleyin, anlayış gösterin ve güvence verin. Çocuğunuza durumun kalıcı olmadığını söyleyin ve birlikte geçirilen zaman ve sevgi gösterileriyle fiziksel güvence sağlayın. Ek yardıma ihtiyaç duyulursa danışmanlık için gönüllü kuruluşlar veya profesyonellerle iletişime geçin

Kids’Bilgili Kategoriler
Başa Dön

© Copyright 2020 Kids A More İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi